L’IES La Sénia participa en el PRIMER PLE D’ESCOLES A PAIPORTA

Ana Ortega / 11 d’abril de 2018

Actualment, l’IES La Sénia participa en el projecte europeu Erasmus +  Being Healthy makes you Wealthy que té per objectiu l’adquisició d’hàbits saludables mitjançant una dieta equilibrada i exercici. La nostra part es centra en el ciclisme urbà, així que el Ple d’Escoles és una gran oportunitat per difondre el nostre projecte i proposar idees per l’ús de la bicicleta en les rutes escolars.

El 26 de març el nostre centre va participar en el primer Ple d’Escoles que va tenir lloc a l’Ajuntament de Paiporta. El tema de la reflexió va ser ELS CAMINS ESCOLARS SEGURS A PAIPORTA.

Els CEIPs Ausiàs March, Jaume I, L’Horta ,el Col·legi La Inmaculada i el centre de secundària, La Sénia , es reuniren amb l’alcaldessa , Isabel Martín, el regidor d’Educació, Toni Torreño, el regidor d’Urbanisme, Pep Val i els portaveus del altres partits de l’equip de govern.

Del nostre centre, hi acudiren quatre alumnes, dos de 3r d’ESO: David Balsalobre i Sara Herrero, i dos de 2n d’ESO: Joel Ramo i Álvaro Gil, i exposaren els acords i les reflexions a les quals el nostre centre havia arribat.

Actualment, l’IES La Sénia participa en el projecte europeu Erasmus +  Being Healthy makes you Wealthy que té per objectiu l’adquisició d’hàbits saludables mitjançant una dieta equilibrada i exercici. La nostra part es centra en el ciclisme urbà, així que el Ple d’Escoles és una gran oportunitat per difondre el nostre projecte i proposar idees per l’ús de la bicicleta en les rutes escolars.

 Un dels nostres representants en el Ple, David Balsalobre, participa en el projecte i és un dels quatre alumnes que marxarà a Bulgària en la primera mobilitat que tindrà lloc al proper maig.

 Les propostes suggerides per tot l’alumnat participant van ser molt ben treballades i molt interessants per fer els camins escolars més segurs.

Totes les propostes fetes per l’escoles que participaren van ser recollides per ser valorades per personal tècnic de l’ajuntament. Els representants de l’equip de govern de Paiporta agraïren de cor la participació de l’alumnat.

Entre els acords destacaren els carrils bici per fer més freqüent l’ús de la bici com a mitjà de transport no contaminant, punts de trobada per al xiquets i xiquetes i anar tots junts a l’escola, pintar el camins per on van normalment al col·legi, etc.

Els Plens d’Escoles són una bona iniciativa per donar veu als nostres xiquets i xiquetes per exposar les seues idees de com millorar la seua ciutat mitjançant la creació de rutes escolars  més segures.

Print Friendly, PDF & Email
Total Page Visits: 1655 - Today Page Visits: 2

About the Author

admin
Idea original de Glòria Llàcer

Comments are closed.